Mob./Viber+16468335060 info@radiokoha.com

RadioKoha

Radio e Mbar Shqiptare Zëri i Muzikës Shqipe

Specifikat e plota të Huawei P30 detajohen në faqen e kompanisë

 

Huawei nuk po pushon së promovuari P30, telefonin e ardhshëm të tyre që do të zbulohet javën e ardhshme.

Dje, Evan Blass vërejti një ngjarje të publikuar në faqen e internetit të Huawei që u postua në fillim të së hënës (siç u tha nga 9to5Google), duke konfirmuar thashethemet se telefoni do të shfaq një kuadrat kamerash dhe do të përfshij modalitet të ri videoje “me pamje të dyfishtë”.

Ky modalitet, për të cilin faqja thotë se do të jetë në dispozicion pas lansimit në një përditësim, është detaji më interesant i ri nga faqja.

Ajo sugjeron që ju do të jeni në gjendje të përdorni dy nga kamerat e telefonit me katër kamera – lentin primar dhe lenten e zmadhimit – njëkohësisht, duke ju mundësuar të shihni një pamje të ngushtë dhe kënd të gjerë në të njëjtën kohë.

Kjo potencialisht do ta bëjë shumë më të lehtë filmimin e objekteve që lëvizin me shpejtësi në distancë, ku është shumë e lehtë të humbasësh lokacionin e tyre.

Për më shumë, faqja konfirmon pjesën më të madhe të informacionit që kemi dëgjuar për linjën kuadratore të pajisjes.

Kohët e fundit kemi parë këtë të detajuar, së bashku me specifika të tjera të telefonit, në një rrjedhje javën e kaluar, dhe përbëhet nga një sensor kryesor 40 megapiksel, i rrethuar nga një lente zmadhimi 10x dhe një lente me kënd ultra të gjerë.

Së fundi, faqja gjithashtu konfirmon ekzistencën e orës së mençur Huawei Watch GT Active. Megjithatë, nuk jep shumë detaje jashtë emrit të pajisjes.

Të gjitha do të shpallen zyrtarisht javën e ardhshme më 26 mars, kur Huawei pritet të njoftojë dy P30 dhe P30 Pro, në një ngjarje në Paris. /Telegrafi/

iPhone 11 do të sjell sistemin e trefishtë të kamerës, ngjashëm me Galaxy S10

 

Pasardhësi i iPhone XS dhe iPhone XS Max do të shtojë një aparat të tretë të montuar në pjesën e pasme të telefonit, duke sugjeruar spekulimet e fundit.

Kamera e trefishtë do të lejojë iPhone XI ose iPhone 11, ose çfarëdo që Apple vendos të markojë telefonin, të shkrep imazhe si të rivalëve me kamera Android, përfshirë Samsung Galaxy S10 Plus, Huawei P20 Pro dhe Huawei Mate 20 Pro.

Huawei P20 Pro dhe Huawei Mate 20 Pro mburren me zmadhim optik 3x pa humbje, përtej 2x optikut të arritur nga iPhone XS dhe XS Max.

Ndërkohë, kamera e trefishtë në gamën e Samsung Galaxy S10 përfshin një aparat me kënd ultra të gjerë, i cili mund të shtrydh më shumë nga çdo fotografi.

Burimet që flasin për blogun japonez Macotakara, i cili ka një rekord të fortë kur bëhet fjalë për parashikimin e njoftimeve të ardhshme të Apple, pretendojnë se modelet e ardhshme të iPhone-it do të kenë një sistem të trefishtë të kamerave.

/Telegrafi/

Samsung konfirmon 5 prillin, si datën e lansimit të Galaxy S10 5G

Samsung ka konfirmuar datën e lansimit të Galaxy S10 5G sot. Fillimisht duhej ta lansonte pajisjen deri në fund të këtij muaji.

Lansimi u vonua për shkak të diskutimeve të vazhdueshme midis partnerëve transportues dhe qeverisë së Koresë së Jugut.
Kompania konfirmoi sot se do të lansoj pajisjen e parë me kapacitet 5G më 5 prill në Korenë e Jugut.

Nuk do të ketë ndonjë program para-porositjesh për pajisjen, raporton Yonhap News. Galaxy S10 5G pritet gjithashtu të shfaqet në Shtetet e Bashkuara në prill.

Pas lansimit të telefonëve të parë të palosshëm në botë, Galaxy Fold, Samsung tani po shqyrton titullin e vendosjes së telefonit të parë 5G në treg.

Megjithëse Samsung nuk ka zbuluar ende çmimet e Galaxy S10 5G, vështruesit e industrisë presin që pajisja të kushtojë rreth 1.5 milion won ($ 1,332) në Korenë e Jugut. /Telegrafi/

Microsoft lanson antivirusin Windows Defender në MacOS

 

Nëse keni përdorur një PC Windows në vitet e fundit ju mund të keni vënë re një softuer nga Microsoft i quajtur Windows Defender.
Është një program antivirus që është në dispozicion në Windows PC dhe është duke lëvizur në një tjetër platformë të madhe sot.

Microsoft po e sjell atë në macOS dhe gjithashtu e riemëron atë në Microsoft Defender Advanced Threat Protection.

Kompania ka zhvilluar një klient të dedikuar ATP Defender për macOS që ofron aftësinë për të drejtuar një skanim të plotë të virusit dhe mbrojtjen ndaj kërcënimeve.

Kjo është ndamas prej funksionit që lejon skanime të shpejta.

Karakteristika të tjera që mbrojnë përdoruesit kundër kërcënimeve të ndryshme janë gjithashtu në bord.

Duket se Microsoft dëshiron të ofrojë këtë mjet antivirus vetëm për klientët e biznesit tani për tani. /Telegrafi/

Shumica antiviruseve në Google Play e kanë të pamundur të gjejnë softuerët e dëmshëm (Foto)

Studimi i realizuar nga ekspertët, tregon se nuk duhet të bazoheni shumë në antiviruset e Google Play, sepse nuk janë të sigurta.

Në të kundërtën, ato janë të paafta dhe dështojnë të gjejnë softuerët e dëmshëm, është gjetur në hulumtim, transmeton Telegrafi.

Grupi që merret me testimin e antiviruseve AP-Comparatives, ka testuar 250 aplikacione të antiviruseve në Google Play – që për fat të keq, shumica treguan përformancë të dobët.

Testi i realizuar, tregon se 138 aplikacione ia dolën t’i detektojnë vetëm 30 që kishin gabime, teksa i shënjuan disa dosje të pastra, sikur të kishin gabime. Disa prej antiviruseve ishin aplikacioneve të rrejshme, si dhe posedonin materiale që përhapnin viruse.

Pak kohë pas prezantimit të raportit, Google Play Store i ka larguar 32 aplikacione, ndërsa nuk ka bërë të ditur nëse ato ishin zhvilluar nga amatorët apo inxhinier të specializuar.

“Në 100 prej aplikacioneve, 90 kanë dhënë efekt të dobët” thuhet shkurt në raportin e AP-Comparatives.

Analizatorët e hulumtimit, kërkojnë që të mos lexohen përshkrimet e aplikacioneve për antiviruse, sepse edhe ato mund të jenë të rrejshme dhe të shkruara nga i njëjti autor. /Telegrafi/

HModeli kryesor i Galaxy S10 do të ketë ekran masiv dhe mbështetje për 5G.

 Samsung thuhet se po punon në të paktën tre dhe ndoshta deri në katër modele të Samsung Galaxy S10 dhe tani kemi një ide më të mirë se çfarë mund të shfaqë modeli më i lartë.

Sipas @UniverseIce (një informator i çmuar), telefoni do të ketë një ekran 6.7 inç, mbështetje për 5G dhe do të shtojë një sensor të kohës së fluturimit (ToF) si në pjesën e përparme ashtu edhe në pjesën e pasme.

Kjo nuk është hera e parë që është folur për një telefon përgjatë këtyre linjave, por më parë ishte e paqartë nëse ky ishte një model Samsung Galaxy S10 apo diçka tjetër.

Sidoqoftë, 5G Galaxy S10 me sa duket do të lansohet në SHBA dhe Korenë e Jugut. @UniverseIce nuk thotë në mënyrë specifike se nuk do të lansohet diku tjetër, por duket sikur mund të mos jetë aq i disponueshëm sa pjesa tjetër e serisë.

Samsung Galaxy S10 ka gjasa të mbërrijë në MWC 2019, në muajin shkurt. /Telegrafi/

Huawei synon të shes 200 milionë telefona, deri më 25 dhjetor.

 Huawei është një nga kompanitë telefonike me rritje më të shpejtë në treg. Ata kanë dërguar rreth 153 milionë njësi në vitin 2017 dhe kompania kishte për qëllim të kalonte 200 milionë njësi vitin e ardhshëm. Kompania ka thënë tani se pret të arrijë këtë moment historik deri më 25 dhjetor 2018.

Shifra 200 milionë do të përfaqësojë dërgesat globale, jo shitjet për klientët, si të Huawei ashtu edhe të nën-markës së tyre, Honor. Kompania do të jetë në gjendje për të arritur këtë moment historik për shkak të rritjes së shpejtë në tre tremujorët e fundit.

Ajo që është mbresëlënëse është se Huawei ka qenë në gjendje ta arrijë këtë në mes të shqetësimeve të sigurisë që lidhen me produktet e tyre të rrjetëzimit dhe problemeve të fundit ligjore.

Presidenti i divizionit të telefonave të Huawei, He Gang, ka thënë se dërgesat globale të telefonëve të Huawei dhe Honor kanë gjasa të arrijnë 200 milionë deri më 25 dhjetor të këtij viti. Për të festuar këtë rast të veçantë, kompania do të lansoj një edicion special të një pajisje, në të njëjtën ditë.

Kompania ka parë me të vërtetë rritje të pabesueshme këtë vit. Huawei e tejkaloi Apple në tremujorin e dytë dhe të tretë të këtij viti, duke marrë pozitën e dytë në listën e shitësve të telefonëve më të mëdhenj në botë. Është e dyta, vetëm pas Samsung. /Telegrafi/

OnePlus konfirmon se telefoni 5G do të kushtoj 200 deri 300 dollarë më shumë se OnePlus 6T.

  OnePlus ka vendosur të jetë forca shtytëse prapa 5G – por kjo nuk do të thotë që ju nuk do të jeni në gjendje të blini një version 4G të OnePlus 7 në vitin 2019.

CEO i OnePlus, Pete Lau, i konfirmoi TechRadar-it se kompania ka në plan të lëshojë një variant 4G të telefonit të tyre së bashku me versionin 5G, për ata që nuk duan mbështetje për lidhjen e internetit të gjeneratës së ardhshme, përcjell Telegrafi. “Për shkak se 5G do të jetë e fokusuar për një pjesë të vogël unike entuziastësh, ne do të kemi një produkt 4G të zhvilluar dhe të disponueshëm paralelisht,” Lau tha për TechRadar-it në Qualcomm Snapdragon Summit 2018. Çmimi i telefonit do të jetë më i shtrenjtë sesa që kemi parë nga kompania, me Lau duke thënë “parashikimi im është se kostoja do të jetë mes $ 200 dhe $ 300 më e lartë për pajisjen 5G. Kjo nuk është domosdoshmërisht një problem për përdoruesit tanë pasi [5G] është ajo që ata duan.” “Ne kurrë nuk kemi dashur të bëjmë një produkt më të lirë për hir të të qenit më i lirë. Ka qenë më shumë një kalim i modelit unik të biznesit,” shtoi Lau. Lëshimi i një versioni 4G të telefonit të ardhshëm së bashku me telefonin më të shtrenjtë 5G do të lejojë që kompania të mbetet konkurruese, ndërsa gjithashtu të ofrojë lidhjen e ardhshme të internetit për ata që e duan atë. Lau beson fuqishëm se inovacioni 5G është një gjë që ndjekësit e brendit duan së shpejti, kështu që kjo është arsyeja pse OnePlus po shtyn përpara misionin e saj për të lansuar një telefon 5G në shitje. /Telegrafi/

Galaxy S10 do të paketoj shumë kamera

Sipas një raporti të ri nga Wall Street Journal, modeli më i shtrenjtë Samsung Galaxy S10 do të mburret me gjashtë kamera.

Samsung është duke punuar intenzivisht për telefonat e tyre të ardhshëm – Galaxy S10 dhe Galaxy S10 Plus – përpara njoftimit zyrtar, të paralajmëruar për kongresin e Mobile World Congress në shkurt.

Sipas një raporti të ri nga Wall Street Journal, modeli më i shtrenjtë Samsung Galaxy S10 do të mburret me gjashtë kamera.

Me Galaxy S10, Samsung duken të vendosur për të lansuar katër variante të ndara – dyfishon linjën ekzistuese të Galaxy S9 dhe Galaxy S9 Plus.

Sipas burimeve brenda kompanisë që flasin me Wall Street Journal, modeli më i lartë – i koduar me emrin “Beyond X” brenda Samsung – do të mburret me një ekran AMOLED prej 6.7 inçësh, mbështetje 5G dhe gjashtë kamera – dy në pjesën e përparme dhe katër në pjesën e prapme.

Asnjë nga këto karakteristika nuk është krejtësisht e re për Samsung. Më parë këtë vit, prodhuesi i Koresë së Jugut lansoi Galaxy A9 me një aparat fotografik katërfishtë të montuar në pjesën e pasme.

Ashtu si në Galaxy A9, katër kamerat në Galaxy S10 do të mundësojnë 2x zmadhim optik, një sensor ultra të gjerë dhe një lente të thellë për imazhe Live Focus.

Më herët gjatë këtij viti, shefi i departamentit mobil të Samsung, DJ Koh, premtoi se linja e ardhshme Galaxy S10 do të shfaqë ndryshime shumë të rëndësishme dizajni, në krahasim me Galaxy S8 dhe Galaxy S9. /Telegrafi/

HMD Global ka festuar përvjetorin e dytë. Është kompania që mori një sfidë të madhe, duke blerë Nokia, gjatë ditëve të këqija të kompanisë.

Brendi Nokia tani i përket HMD-së, dhe HMD është përgjegjëse për telefonat Nokia, qoftë tradicional apo të zgjuar. Ata arritën që në dy vjet të bëhet një lojtar kyç përsëri, duke u bërë një prej kompanive në listën top 5, në disa vende evropiane.

 

Gjatë këtyre dy viteve, HMD arriti të shesë 70 milionë telefona. Ky numër përfshin edhe telefonat pa ekrane të zgjuara. Kreu gjerman i kompanisë, Britta Gerbracht, bisedoi me shtypin në lansimin e Nokia 8.1. Ajo tha se vetë brendi Nokia kontribuoi në masë të madhe në suksesin e HMD.

Ajo pranoi se shumica e shitjeve të tyre të telefonave shkuan tek njerëzit të cilët tashmë dinin për brendin Nokia, prej të kaluarës.

80 përqind e klientëve janë burra që janë 35 vjeç ose më të vjetër. Megjithatë, kompania po përpiqet të tërheqë një bazë më të re përdoruesish, duke iu drejtuar tinejxherëve. /Telegrafi/

Instagram ka një çrregullim, pohojnë zyrtarët e kompanisë

Nëse Instagram nuk ju duket në rregull tani, nuk jeni vetëm: aplikacioni është duke përjetuar një çrregullim të çuditshëm që është në faqen kryesore të përdoruesve.

Çrregullimi po shkakton vija që shfaqen mbi imazhet, duke i bërë ato të duken sikur janë produkt i një kasete VHS ose ndonjë filtër të ri të çuditshëm.

 

Burimi i problemit është i paqartë, por duket të jetë mjaft i përhapur, me përdorues të hutuar dhe të mërzitur duke shkruar në Twitter për t’u ankuar.

Lajm i mirë është se Instagram ka konfirmuar se është një problem në anën e tyre, që do të thotë se nuk ka asgjë gabim me telefonin tuaj. Lajm i keq është se nuk është e qartë se sa kohë do të duhet për kompaninë që të dalë me një rregullim.

“Ne e dimë se kjo është zhgënjyese dhe po punojmë për ta zgjidhur atë sa më shpejt që të jetë e mundur”, shkruan kompania në Twitter.

Në ndërkohë, duket se disa përdorues në të vërtetë po shijojnë estetikën e re të Instagram-it. /Telegrafi/

Samsung shfaq dizajnin e telefonit të ardhshëm, Galaxy S10

Samsung ka zbuluar një prototip të telefonit të ri të gjeneratës së ardhshme dhe kjo lë shumë për të dëshiruar. Disa tashmë e kanë cilësuar një telefon shumë të shëmtuar.

Kompania teknologjike e Koresë së Jugut ofroi një pamje të hershme në harduerin e ardhshëm gjatë takimit vjetor të Qualcomm Snapdragon në Maui.

 

Telefoni u shfaq si pjesë e një ngjarje për 5G, pas lajmit se Samsung ka partnerizuar me Verizon në SHBA për të sjellë një telefon 5G në treg, në fillim të vitit të ardhshëm.

 

Sipas pëshpëritjeve më të fundit nga brenda kompanisë, Samsung do të mbështesë rrjetet 5G me telefonin e ri, Galaxy S10 Plus. Kjo pajisje gjithashtu do të posedoj edhe një ekran të stilit Infinity-O, i cili ka një prerje të vogël rrethore për të strehuar kamerën e përparme – thyerja e vetme në një dizajn me ekran të plotë.

Për fat të keq, kjo nuk është ajo që pamë me pajisjen prototip. Në vend të kësaj, u zbulua një rrëmujë ku dominon shiriti i zi që rrethon ekranin, në pjesën e sipërme.

Fatmirësisht, nuk është garantuar të jetë dizajni final që shfaqet në Galaxy S10 dhe Galaxy S10 Plus, kur telefonat e rinj lansohen vitin e ardhshëm.

Në fakt, Justin Denison nga Samsung i tha TechRadar: “Ju duhet të mendoni për këtë pajisje si një pajisje shembull, jo domosdoshmërisht tregues se çfarë do të duket pajisja përfundimtare, madhësia, forma apo trajtimi i UI”. /Telegrafi/

Apple shfaq listën e aplikacioneve më të famshme për 2018

YouTube tani mund të shtojë “aplikacioni më i famshëm për iPhone për vitin 2018” në listën e arritjeve.

Apple lëshoi listat e tyre për aplikacionet më të shkarkuara të vitit 2018 dhe YouTube mori vendin e parë, duke mposhtur Facebook, Instagram dhe Snapchat.

YouTube mbajti vendin e 3-të vitin e kaluar, kur Bitmoji dhe Snapchat hynë në # 1 dhe # 2 respektivisht. Këtë vit, Snapchat ra në vendin e tretë dhe Bitmoji në të gjashtin, me Instagram që ngjitet në vendin e dytë.

Këto janë 20 aplikacionet pa pagesë më të mira të vitit, sipas Apple:

YouTube
Instagram
Snapchat
Messenger
Facebook
Bitmoji
Netflix
Google Maps
Gmail
Spotify Music
Amazon
Uber
WhatsApp Messenger
Pandora
Wish
TikTok
Cash App
Google Photos
Google Chrome
Twitter

Ashtu si vitin e kaluar, Apple gjithashtu lëshoi listën e veçantë për lojëra ku Fortnite mori vendin e parë për aplikacione falas.

Lista e plotë e 20 lojrave më të shkarkuara pa pagesë është si vijon:

Fortnite
Helix Jump
Rise Up
PUBG MOBILE
Hole.io
Love Balls
Snake VS Block
Rules of Survival
ROBLOX
Dune!
Subway Surfers
Episode
Word Link
Toon Blast
Color Road!
HQ Trivia
Twisty Road!
8 Ball Pool™
Kick the Buddy
Sniper 3D Assassin: Gun Games

/Telegrafi/

Apple Music tani ka mbi 56 milionë abonues

Ndërsa Apple Music mori një fillim të mëvonshëm në krahasim me shërbimet e tjera të transmetimit të muzikës, duket se po zë hapin shumë shpejt. Më parë këtë vit u raportua se Apple Music kishte rreth 50 milionë abonentë, por tani sipas shifrave të fundit nga Financial Times, duket se ky numër është rritur në 56 milionë në më pak se një vit.

Është e paqartë se sa të sakta janë këto shifra, por nuk është për tu habitur që numrat po rriten ashtu siç është bërë deri më tani. Duket gjithashtu se kjo rritje e abonentëve është si rezultat i qasjes agresive të Apple ndaj shërbimit, ku duket se po dalin nga zonat e tyre të rehatisë me ide.

Kjo është sipas një ekzekutivi të lartë, i cili tha se “Apple doli në treg me një produkt inferior tre vjet më parë. Apple Music nuk u bë produkt spektakolar si iTunes. Megjithatë, shërbimi po bëhet më serioz, ekipa po vijnë tek ne me ide të reja gjatë gjithë kohës.”

Ka pasur gjithashtu një raport në të kaluarën që sugjeroi se përsa i përket tregut muzikor të SHBA, Apple Music mund të ketë kaluar tashmë Spotify, edhepse për pjesën më të madhe, Spotify është lideri i përgjithshëm. /Telegrafi/

Samsung raportohet se do të investoj 40 milionë dollarë në Niantic, për lojëra ekskluzive

Samsung thuhet se do të bashkëpunojë me zhvilluesit e Pokemon Go, Niantic, në lojëra ekskluzive për telefonët Galaxy të tyre. Niantic me sa duket refuzoi të bashkëpunonte me gjigandin korean pa një investim të madh.

Për këtë arsye, Samsung besohet të ketë rënë dakord të investojë 40 milionë dollarë në Niantic. Të dy kompanitë nuk kanë komentuar zyrtarisht këtë, por marrëveshja mund të shpallet në fund të këtij viti.

The Inquirer ka marrë informata nga një burim se marrëveshja do të rezultojë në ngarkimin e lojërave të Niantic në telefonët Galaxy. Të dy kompanitë thuhet se do të përqëndrohen në një lojë të veçantë të Harry Potter, e cila do t’u lejojë lojtarëve të përdorin lapsin dixhital S Pen të Galaxy Note 9 si një shkop magjik.

Është pohuar gjithashtu se loja Ingress është pjesë e kësaj marrëveshje, por jo Pokemon Go.

Kjo sepse Niantic është shumë mbrojtëse për ekskluzivitetin e Pokemon Go dhe dëshiron ta mbajë atë në pronësi të tyre.

Samsung mund të jetë duke investuar në këtë partneritet për të dalluar më tej telefonët e tyre nga konkurrenca. Kohët e fundit u përpoqën ta bënin këtë duke u bashkuar me Epic Games për lansimin e Fortnite në Android. /Telegrafi/

Instagram shton tiparin “miqtë e ngushtë”

Aplikacioni i famshëm shtoi një veçori të re “miqtë e ngushtë” që do t’ju lejojë të postoni storie që janë të dukshme vetëm për një grup të zgjedhur të ndjekësve tuaj.

Instagram për herë të parë e promovoi këtë tipar vitin e kaluar – që fillimisht u quajt “të preferuarit”, si përgjigje ndaj rritjes së popullaritetit të llogarive sekondare, shpesh sekrete, që përdoreshin për të shpërndarë përmbajtje brenda një rrethi më të vogël miqsh.

Tani, më shumë se një vit pasi filloi testimin e mjetit, është duke u hapur “miqtë e ngushtë” për të gjithë. Funksioni, i cili do të jetë në versionin më të fundit të aplikacionit, ju lejon të specifikoni nëse doni që të gjithë pasuesit tuaj të jenë në gjendje të shikojnë storien tuaj ose vetëm disa prej atyre që keni caktuar si “miq të ngushtë”.

Përditësimi ka të ngjarë të komplikojë më tej dinamikën shoqërore tashmë të madhe të llogarive Instagram, veçanërisht për tinejxherët.

Ky tipar gjithashtu ngjan pak me tiparin e Snapchat “shokët më të mirë”, që ju lejon të shikoni tre shokët më të ngushtë e kujtdo që ju jeni keni në Snapchat. Kjo veçori, u ndërpre në 2015. /Telegrafi/

ngs.

Tipari i ri në Facebook ju njofton se sa kohë shpenzoni në platformë

Rrjeti social ka lansuar një tipar të ri që kalkulon kohën e përdorimit tuaj të platformës dhe ju lejon të vendosni një alarm të përditshëm që ju njofton pasi të keni përdorur limitin e Facebook për një kohë të caktuar.

Ju gjithashtu mund të menjanoni njoftimet e zakonshme për ta bërë veten më pak të prirur për të kontrolluar telefonin tuaj.

Ky veprim vjen pak ditë pasi Instagram lëshoi një tipar të ngjashëm për të ndihmuar përdoruesit të jenë më të vetëdijshëm se sa kohë ishin duke shpenzuar në aplikacion. Tipari i ri është duke u lansuar tek përdoruesit të cilët kanë versionin më të fundit të aplikacionit të instaluar.

Mund ta gjeni duke klikuar në menynë me tre rreshta dhe pastaj duke shkuar poshtë tek “Cilësimet dhe privatësia” (Settings and Privacy). Ju do të shihni një opsion të ri të titulluar “Koha juaj në Facebook”.

Klikoni nëse doni të shihni të vërtetën brutale rreth kohës që jeni duke shpenzuar në rrjetin social. /Telegrafi/

Be my eyes, aplikacioni që sjell ‘sytë’ për njerëzit me shikim të dëmtuar

 

 

Bota është një vend i bukur, ka shumë pamje të mahnitshme rreth nesh, por ka disa në këtë botë që kanë shikimin e dëmtuar ose të humbur.

 

Megjithatë, duket se gjatë viteve, ne po fillojmë të shohim mënyra të ndryshme teknologjike për të ndihmuar ata që janë të dëmtuar në pamje.

 

I quajtur “Be My Eyes” (Bëhu sytë e mi), është një aplikacion që do t’i lejojë përdoruesit t’i “japin hua” sytë një personi tjetër, i cili mund të ketë shikimin e dëmtuar.

 

Kjo bëhet mbi bazën e një vullnetari ku, kur dikush që ka nevojë të përdorë aplikacionin, ai do të dërgojë një njoftim për vullnetarët, të cilët pastaj mund t’i përgjigjen thirrjes në video dhe të përshkruajnë se çfarë është përpara / rreth atij personi duke përdorur telefonin inteligjent të telefonuesit.

 

Kjo mund të jetë e leverdishme nëse përdoruesi duhet të kontrollojë gjëra si data e skadimit të ushqimit, për t’u siguruar se ata kanë shumën e duhur të parave, për të shikuar shenjat e rrugëve ose nëse ata janë të humbur dhe mund të kenë nevojë për ndihmë me udhëzime.

 

Deri më tani aplikacioni duket të jetë mjaft i suksesshëm dhe deri më sot ka arritur të grumbullojë rreth 1.7 milionë vullnetarë, me më shumë se 100,000 përdorues të verbër që përdorin aplikacionin.

 

Sipas themeluesit të aplikacionit, Hans Jørgen Wiberg, ideja prapa aplikacionit është që ata që kanë shikimin e dëmtuar, të mos shqetësojnë fqinjët e tyre me gjërat e vogla. Për ata që janë të interesuar të jenë vullnetarë ose të shkarkojnë aplikacionin, drejtohuni në faqen e internetit të kompanisë për detaje. /Telegrafi/

YouTube sjell filmat pa pagesë, por me reklama

YouTube kohët e fundit filloi të publikoj një sërë filmash artistikë që shikuesit mund të shikojnë falas, mbështetur nga reklamat. Ndërsa përzgjedhja nuk është e madhe, ka disa nga filmat e famshëm si The Terminator, Legally Blonde dhe Rocky.

Sipas AdAge, platforma video filloi të lëshojë filma në tetor me një kategori “Pa pagesë për të shikuar” në sektorin e filmit, ku përdoruesit kanë blerë tradicionalisht ose kanë marrë filma me qira. Filmat vijnë me ndërprerje komerciale, me reklama që shfaqen në intervale të rregullta.

Rohit Dhawan, drejtori i menaxhimit të produkteve të YouTube, tha për AdAge se kompania pa një mundësi për konsumatorët dhe reklamuesit dhe vë në dukje se mund të ketë një mënyrë që reklamuesit të “sponsorizojnë” filma ose të shfaqin ekskluzivisht.

Për momentin, zgjedhja është e kufizuar në 100 filma, një përzgjedhje që Dhawan thotë se do të zgjerohet eventualisht.

TechCrunch thekson se Walmart ka zgjedhjen e vet të filmave pa pagesë në Vudu, ndërsa shërbimi Tubi ka përzgjedhjen e vet të madhe të filmave pa pagesë.

Përpjekja e YouTube në këtë fushë ka kuptim – AdAge vëren se çdo herë e më shumë, njerëzit po hyjnë në YouTube nga TV-të e zgjuar dhe shpërndarja e filmave pa pagesë mbështetur nga reklamat mund të jetë një audiencë e re e madhe për rrjetin e gjerë të reklamave të faqes. /Telegrafi/

Share This